wwwMotyl-1.jpg

Silesia expres (do minulosti...)

TÝDEN.CZ

25. 5. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Ty náš slezský Stalingrade...

Autor: Ivan Motýl

25.02.2007 15:59

KARLOVA-HUT.jpgObdivovatelé sovětského vůdce Stalina na počátku padesátých let žádali, aby jméno generalissima nesla každičká fabrika, škola či ulice. A Stalina v názvech fabrik žádalo i Slezsko.

Sovětské velvyslanectví v Praze však tuzemské. spontánnosti, možná též předposranosti, raději dávalo řád. Jedině velvyslanectví mohlo přejmenováním požehnat.

Když sovětský velvyslanec Silin v lednu roku 1950 schválil, že Karlova huť ve Frýdku bude přejmenována na Železárny Stalingrad, ovládl prý tamní dělníky „těžko popsatelný pocit hrdosti“.

K vlastnímu přejmenování došlo v neděli 5. února 1950. „Prožívali jsme nezapomenutelnou historickou událost, která našim závodům vtiskla nový ráz. Bylo to přejmenování našich železáren, které dosud nesly jméno staré minulosti,“ přivítal přejmenování nový závodní časopis Stalingradský hutník.

Karel zapomenut, ať žije Josef!

STALINGRADSKY-HUTNIK.jpgAkt přejmenování Karlovy huti na Železárny Stalingrad v únoru roku 1950 má i svůj literární obraz ve formě spontánně psaných rýmovaček ve Stalingradském hutníku. Fabrikou hřměla třeba báseň veršotepce Josefa Novotného: 

Ne na kopci,
ni na skále,
jak nějaký hrad,
ale skromně pod Lipinou
stojí závod jménem Stalingrad.

A básník B. Hoblík měl ještě bojovnějšího ducha. Ve jménu železáren válčil takřka nerudovsky s protikomunistickou reakcí:

Za jméno Stalingrad se reakce neskryje,
za jménem Stalingrad  se pravda se lží bije,
za jméno Stalingrad si závod vybudujem,
za  jméno Stalingrad se jak lvi býti budem.

Slavnostní zahájení samotného přejmenovávacího aktu měl na starost odborář Bača, který uvítal sovětské hosty na čele s vyslancem Silinem. Následovalo několik minut bouřlivých projevů radosti, kdy fabrikou otřásalo spontánně provolávané: „Ať žije milovaný Stalin!“ A jak později napsal Stalingradský hutník, byly to „horké výlevy niterné lásky celého shromáždění k představitelům našeho bratrského a mocného ochránce – Sovětského svazu.“

Neochvějnou láskou k Sovětskému svazu prokázal v jednom z hlavních projevů také vedoucí tajemník krajského výboru KSČ Vítězslav Fuchs, který mimo jiné řekl: „Přejmenování Karlovy huti jménem Stalingrad – je pro vás dělnickou třídu závazkem pracovat po údernicku, zlepšovati svou práci a budovat tak, jak budují Stalingradští!“ Fuks tehdy nemohl tušit, že za rok takřka na den, 7. února 1951,  bude v Ostravě rodnou stranou zatčen a posléze odsouzen na  patnáct let do vězení.

Míla píše do novin

Stalingradské železárny ve Frýdku  měly dokonce i své básnířky, Míla Veselá zapěla nejen o Stalinovi, ale vše zabalila i do slezského vlastenectví. Přála si, aby sláva železáren, toho „slezského Stalingradu“, brzy dosáhla met nejvyšších:

Z čisté práce Stalingrade
bratr tvůj stojí mezi námi.
Ty náš slezský Stalingrade,
Budeš navždy mezi námi.

Litina a železárny
Jméno tvé svou zem ozdobí,
Nes slávu, jak bratr švarný…
Mladý, pevný Stalingrade. Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.46

Diskuze

Ivan Motýl

wwwmotyl-foto2.jpg
Oblíbenost autora: 5.54

O autorovi

Od poloviny devadesátých let je přelétavým novinářem - od MF DNES, přes LN, Český rozhlas po nejpodivuhodnější regionální tiskoviny severovýchodní Moravy a Slezska. Na přelomu století postupně zakotvoval v Týdnu, v první reportáží v roce 2000 nicméně Prahu znova obtěžoval „postavením zapomenutého Slezska v rámci ČR“. Nakonec se usadil v domácí rubrice Týdne. Narozen v roce 1967, absolvent dějepravy pro kantory na Ostravské univerzitě, v současné době též dobrovolný dopisovatel nejroztodivnějších literárních časopisů, kterým tímto činí reklamu - Weles, Obrácená strana měsíce, Protimluv a Rozrazil.

Kalendář

<<   květen 2018

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

wwwMotyl-2.jpg
TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA