wwwMotyl-1.jpg

Silesia expres (do minulosti...)

TÝDEN.CZ

25. 5. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Sedmnáct notoriků na tisíc obyvatel

Autor: Ivan Motýl

03.03.2007 17:35

(Hlasy o rozšíření kořalečního moru na počátku 20. století)

bez popisku 189Zpráva zemského výboru Království Českého „O rozšíření moru kořalečního v  KRÁLOVSTVÍ ČESKÉM,“ z roku 1901 potvrdila, že z jednoho tisíce Čechů lze hned čtyři považovati za notorické alkoholiky. MORAVU ale dusil kořaleční mor ještě s větší silou, například  v novoměstském okrese na Vysočině připadalo na počátku minulého století na tisíc obyvatel sedmnáct notoriků. Nejvíce se však pilo v průmyslovém SLEZSKU.

HLAS CÍSAŘE FRANTIŠKA JOSEFA I.: Péče o mravní i fysický rozvoj nynějšího i příštího pokolení ukládá správě státní povinnost, aby nutnými opatřeními omezila opilství všude tam, kde toho jest potřeba. Bude vám poskytnuta příležitost tuto blahodárnou akci v pravé koleje vésti!

HLAS BRNĚNSKÝCH NOVIN: O pivu se praví, že prý jest tekutým chlebem. Pokud zkušenost ukazuje, jest mírné pití piva, řekněme na silného a zdravého muže jeden neb dva litry za den – neškodné. Kdo však si zvyká více, ten ovšem ucítí následky.
(Brněnský týdeník Hlas, únor 1901)

HLAS LIDU: A návrh na omezení kořalečního moru zatím odpočívá v archivu sněmovním, zatímco z hospod slyšeti pustý hovor zchátralých lidí, mezi nimiž kraluje Žid, který sám ani kapky smrdutého jedu se nedotkne a tyje ze zhovadilosti zchátralých křesťanů.

bez popisku 188HLAS PRAŽSKÝCH NOVIN: Pivo z 673 českých pivovarů je denním chlebem prakticky každého obyvatele českého království. Vždyť na jednu osobu připadá 280 půllitrů za rok.

HLAS ČESKÉ REVUE Z PRAHY: Nejhůře jsme na tom na východě v okresech hraničících s Moravou.
(Ze závěru parlamentní zprávy o kořalečním moru, kterou pro sněmovnu vypracoval doktor Matiegka).

HLAS ZE SLEZSKA: V neděli nalezena byla na cestě vedoucí k tiskárně na Polské Ostravě mrtvola mladého muže. V mrtvole zjištěn mladý devatenáctiletý havíř Vladislav Purtyka. Jelikož na mrtvole nebylo vidět žádného násilí, má se za to, že dělník následkem opilosti upadl do bláta a v něm bídně zahynul.
(Z Ostravského deníku, 1901)

HLAS Z POZVÁNKY NA BRNĚNSKÝ SJEZD ANTIALKOHOLIKŮ: Přijďtež všichni, kteří nejste slepí pro hrozné následky alkoholismu a nemáte místo cítícího srdce kus kamene v prsou.

HLAS VRCHNÍHO PREVENTISTY Z VÍDNĚ: Císař František žije  velmi střídmě. O páté hodině přináší se do pracovny jeho veličenstva káva, kterou dodává dvorní cukrář. O dvanácté hodině pojídá mocnář silnou polévku a jediné masité jídlo. Oběd je o šesté hodině a sestává z polévky, tří masitých jídel a jednoho moučného jídla. Stařičký vládce jídá nejraději hovězí maso se zelím aneb omaštěné nudle. Obě tato jídla si sám častěji napíše na jídelní lístek.

HLAS DOBOVÉ REKLAMY: Za psích dnů osvědčuje se nejlépe Mattoniho kysibelka!Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.41

Diskuze

Ivan Motýl

wwwmotyl-foto2.jpg
Oblíbenost autora: 5.54

O autorovi

Od poloviny devadesátých let je přelétavým novinářem - od MF DNES, přes LN, Český rozhlas po nejpodivuhodnější regionální tiskoviny severovýchodní Moravy a Slezska. Na přelomu století postupně zakotvoval v Týdnu, v první reportáží v roce 2000 nicméně Prahu znova obtěžoval „postavením zapomenutého Slezska v rámci ČR“. Nakonec se usadil v domácí rubrice Týdne. Narozen v roce 1967, absolvent dějepravy pro kantory na Ostravské univerzitě, v současné době též dobrovolný dopisovatel nejroztodivnějších literárních časopisů, kterým tímto činí reklamu - Weles, Obrácená strana měsíce, Protimluv a Rozrazil.

Kalendář

<<   květen 2018

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

wwwMotyl-2.jpg
TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA